Yüzde 75 istihdam garantisiyle 'Teknoloji Satış Uzmanları' yetiştirmek amacıyla başlatılan ve İstanbul Ticaret Odası'nın liderlik ettiği Teknoloji Melekleri Projesi, 16 Aralık Salı günü gerçekleştirilen tanıtım toplantısıyla start aldı.

Projenin tanıtımı İstanbul Ticaret Odası Başkanı İbrahim Çağlar ve TOBB İstanbul Kadın Girişimciler Kurulu Başkanı Hatice Güner Kal'ın katılımıyla gerçekleştirildi.

Teknoloji Melekleri Projesi, İstanbul Ticaret Odası (İTO) ve TOBB İstanbul Kadın Girişimciler Kurulu işbirliği ile İstanbul Ticaret Üniversitesi ortaklığında, İstanbul Kalkınma Ajansı'nın destekleriyle gerçekleştiriliyor. Üsküdar İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü, İŞKUR ve 800'den fazla noktadaki bayileriyle hizmet veren Genpa Telekomünikasyon, Baltürk Elektronik, Global Bilgisayar, Kampanya Elektronik, Eko Telekomünikasyon, Ataçlar Center, Şengüller Telekomünikasyon ve Teknoteks İletişim Hizmetleri de iştirakçi olarak yer alıyor.

Proje sayesinde 18 ile 25 yaş arasında, ilk etapta en az lise mezunu 90 genç kadının, ‘Teknoloji Satış Uzmanı' olarak başladıkları kariyer yolculuklarına 'girişimci' olarak devam etmeleri hedefleniyor.

Eğitimi başarıyla tamamlayan gençler, City & Guilds tarafından akredite edilecek olan uluslararası geçerliliğe sahip ‘Teknoloji Satış Uzmanı’ sertifikasına hak kazanacaklar.

İş fikri olan girişimci adaylarının KOSGEB Uygulamalı Girişimcilik Eğitimi almaları sağlanacak ve bu katılımcılar KOSGEB Yeni Girişimci Desteği’ne başvurma hakkı kazanacaklar.

Proje sonunda ‘Proje Pazarı’ etkinliği de düzenlenecek. İş fikrini hayata geçirmek isteyen kadın girişimciler, bu sayede projelerini akademisyenlere ve melek yatırımcılara sunma imkanı bulacaklar. İş fikrine sahip genç girişimciler arasından belirlenecek sayıda kadın kursiyer, ABD’deki Silikon Vadisi’ne gidecek.